Lenovo P770: android telefon s výkonnou baterií

Lenovo P770Lenovo představuje model P770, který je zajímavým adeptem pro nákup mobilního telefonu ve střední třídě! Tento pracovní dual sim telefon nabízí spousty zajímavých předností, mezi které patří také výkonná baterie s kapacitou 3500 mAh a výdrží téměř týden při běžném používání.

Telefon je k dodání v originální krabici, která má na boku uvedeno o jaký Lenovo model se jedná. Její tvrdá lepenka dokáže ochránit telefon před většinou mechanických nebezpečí při přepravě dopravcem, luxusně pak působí červený pruh  mezi bílým horním i spodním dílem. Krabicí se ale pravděpodobně dlouho kochat nebudete a pustíte se dovnitř.

Uvnitř jsou k nalezení 2 patra, kde horní patří tradičně telefonu, ve spodním patře se schovává příslušenství a originálním záručním dokladem v Čínštině.

Balení obsahuje: sluchátka, microUSB kabel, redukce z micro USB na USB – OTG kabel pro připojení např. flash klíčenek. Dále je v balení originální nabíječka doplněna o redukci do EU zásuvek a také výkonná baterie s kapacitou 3500 mAh.

Design P770

K dispozici jsou 3 provedení. Celošedé provedení, které má zadní kryt s pórovatým designem. V mých očích určitě hezčí je verze v tmavěmodré lesklé barvě. Celý telefon působí moderněji. Poslední varianta, která je dostupná, tak je bílá, kterou uvítají zejména ženy.

Vzhled Lenovo telefonů byl vždy svým způsobem unikátní, na druhou stranu mě zatím nikdy vzhledem příliš neoslovily. Lenovo P770 může na první pohled působit fádně, ale s přibývajícími minutami v ruce, mě nadchl, a to také díky tomu, že skvěle padne do ruky. Šedý rámeček jakoby ladil s displejem, který ani ve vypnutém stavu není čistě černý. Naštěstí je tato fádnost alespoň trochu vyvážena příjemným držením.

Zadní kryt Lenovo P770, který je pro sundání nutné vyckaknout, skrývá velkou baterii. Není klasicky černá, nýbrž výrazně modrá, abyste si opravdu všimli, že stojí za pozornost. Nad baterií jsou k nalezení tři sloty. Jeden microSD, údajně do kapacity 32 GB a dvě pro SIM kartu ve standardní velikosti v konfiguraci 1x 2G a 1x 2G/3G.

Nad displejem kromě reproduktoru překrytého perforovaným plíškem se nalézá v jedné řadě kamera, proximity senzor a dioda pro zmeškané hovory a zprávy.

Horní straně patří trojice microUSB portu, vstupu pro sluchátka a vypínání. Připojení k počítači na vrchu není špatný nápad, ač preferuji boční umístění, jen v autě tato konstrukce kulhá. Kritika na hlavu kolébky volume se musí vyhnout power tlačítku. Ač z těla nikterak nevyčnívá, sedí na vzdálenost článku ukazováčku od rohu, trefíte ho velmi intuitivně.

Displej Lenovo P770

Displej mobilu je 4,5 „540 x 960 qHD IPS , asi s 16 miliony barev ( v dnešní době je to při dané úhlopříčce pouze základní rozlišení) a se schopností rozeznat 5 prstů najednou. Kvalita displeje je poměrně vysoká, písmo je čisté bez náznaků rozmazanosti, stejně barvy velmi dobře zobrazeno. Podsvícení je při nastaveném maximu dostačující, bohužel při nastavení automatického jasu je poměrně nízké. Jedinou chybičkou krásy je absence Gorilla Glass, a tím hrozba poškrábání displeje, proto doporučujeme ochrannou fólii.

Hardware P770

Výkon: Mediatech MTK 6577T, 2 jádra, 1,2 GHz
OS: Android 4.1 Jelly Bean
Displej: 4,5″ 960 × 540 px IPS, 16 milionů barev
Paměť: 1 GB RAM, 4 GB interní
Fotoaparát: 5 Mpx s autofokusem, FullHD video
Podporované sítě: GSM, GPRS, EDGE, WCDMA, HSPA, dual-SIM
Bezdrátové sítě: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot, Bluetooth 2.0 s A2DP
Navigace: GPS & A.GPS, elektronický kompas
Baterie: Li-Pol 3500mAh
Rozměry: 133 x 67 x 11.9 mm, 161 g

Lenovo P770 jsem testoval klasikou jménem Fruit Ninja. Už dříve se mi do rukou dostal telefon vybavený stejným čipem, který se s ovocem nesžil a průběh hry byl degradován neplynulostí. Se zlomyslnou radostí jsem se těšil, jak P770 zadupu do země, že ani tak jednoduchou srandu neutáhne leč nebylo mi dopřáno. Fruit Ninja obstál.

Srdcem telefonu je čip MediaTech 6577T se dvěma jádry taktovanými na 1,2 GHz, které doplňuje nadstandardní kapacita operační paměti 1 GB. Systém běží svižně, nevšiml jsem žádných prostojů.

Webový prohlížeč plynule přehrával video ve flashi na stránce v dostatečné kvalitě na to v HD rozlišení.
Výpočetní výkon je průměrný, větší RAM o velikosti 1GB určitě potěší a je znát při větším množství spuštěných aplikací. Musím však zmínit, že na rychlosti se podepisuje také instalovaná verze ROM / firmware. Obdržený telefony od Here-Shop.cz měl instalovaný Android ve verzi 4.2.1 a stabilita byla výborná a i při velkém vytížení.

Baterie P770

Baterie u Lenovo P770 je jednou z hlavních předností, proč si tento dual sim Android pořídit. Zatímco Galaxy S4 je s fullHD displejem rádo za 2600 mAh, P770 aspiruje na titul šampiona. První místo ale zatím připadá konkurenci z vlastních řad – Lenovo P780. Výrobce se rád chlubí výdrží 26 dnů, kterou ale nemáte šanci naměřit. Reálné hodnoty pro výdrž baterie jsou v řádu dnů. Není problém být na jedno nabití na příjmu týden, ale vše záleží na vytížení.

Při přehrávání HD videa z Youtube při zapnuté WiFi byla hodnota baterie po 4,5 hodinách na hodnotě 50 %. Baterie tak opravdu splňuje svá očekávání.

Fotoaparát

Přední fotoaparát není velká výhra, ale to téměř v žádném mobilu. Pro videohovory, ale určitě dostačující. Osobně ji nikdy nepoužívám. Zadní fotoaparát dokáže poskytnout kvalitní fotografie i při zamračeném počasí a s využitím HDR umí vytvořit správný poměr mezi světlými a tmavými místy. Posuďte sami:

HDR:

Dual sim P770

Karty jsou klasicky pod zadním krytem, přičemž musíte před jejich vložením vyjmout baterii a následně je vložit do jejich slotu. Sloty mají zřetelně označeny, která karta já brána jako SIM 1, a která jako SIM 2. Dual sim funkce mě zaujala nejvíce, protože vlastním SIM karty od dvou operátorů. Pro správu sim karet je v mobilu integrován tzv. SIM Management v Nastavení telefonu. Ještě předtím než se dostaneme do samotné správy karet, podívejme se na jejich umístění. Tak karty bychom měli vloženy. Po zapnutí se vás mobil zeptá, kterou kartu chcete jako primární, přičemž je vhodné pak hned zajít do SIM managementu, kde si nastavíte práci s kartami podrobněji.

Verdikt

Lenovo P770 spadá dle finančního vytížení naší peněženky při nákupu do střední třídy. V této třídě také splňuje roli po stránce výkonu. Oproti konkurenci však dokáže nabídnout výrazně výkonnější baterii.

Jak již bylo zmíněno, na celkové pohodlnosti ovládání a stabilitě se promítne jakou aktualizaci telefon obsahuje. Je dobré vědět, že telefon zakoupený v zahraničí nemusí obsahovat české menu a přístup ke Google službám – Obchod Play, Gmail, synchronizace atd.

Dual sim telefon Lenovo P770 byl zakoupen v Here-Shop za cenu 4 490 Kč vč. DPH.